3

Niemieckie świadczenia

Rozmaite świadczenia socjalne przysługują w Niemczech także osobom, które nie są obywatelami tego kraju, ale związały z nim swoje życie prywatne oraz zawodowe. 

Pomagam w uzyskaniu takich należności, jak:

Przeczytaj i sprawdź, jakie świadczenia Ci się należą:

Kindergeld / Kinderzuschlag

Świadczenie rodzinne, które przysługuje rodzicom bądź opiekunom prawnym dzieci (także adoptowanym i przysposobionym) do uzyskania przez nie pełnoletności (lub do 25 roku życia, jeśli dziecko się uczy albo studiuje). Wysokość Kindergeld wynosi 250 euro miesięcznie na dziecko. Podobną kwotę uzyskuje się z Kinderzuschlag, dodatkowego świadczenia dla rodzin o niskich dochodach.

Elterngeld

Zasiłek wychowawczy, do którego mają prawo rodzice, chcący ograniczyć lub zrezygnować z pracy zawodowej po narodzinach dziecka. Wysokość świadczenia wynosi od 65% do 100% dochodu przed urodzeniem dziecka, ale nie więcej niż 1800 euro miesięcznie. Elterngeld pobierane jest przez 12 lub 14 miesięcy, w zależności od tego, czy obydwoje rodzice korzystają z tego świadczenia, a także jak podzielą się opieką nad maluchem.

Arbeitslosengeld

Świadczenie dla bezrobotnych, osób, które straciły pracę lub nie mogą znaleźć zatrudnienia. Kwota uzależniona jest od czasu trwania ubezpieczenia społecznego oraz wysokości ostatniego wynagrodzenia i wynosi od 60% do 67% tej pensji netto. Zasiłek przyznawany jest na okres od sześciu do 24 miesięcy, w zależności od wieku i stażu pracy.

Mutterschaftsgeld

Świadczenie macierzyńskie dla pracujących kobiet w ciąży i po porodzie. Wynosi tyle samo co ostatnia pensja netto, ale nie więcej niż 13 euro dziennie. Mutterschaftsgeld można pobierać przez sześć tygodni przed terminem porodu i osiem tygodni po porodzie (lub dłużej w przypadku wcześniaków lub wieloraczków).

Witwenrente

Renta dla wdów i wdowców to świadczenie socjalne, wypłacane w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej na rzecz współmałżonka. Aby otrzymać Witwenrente w wysokości 55% renty zmarłego, należy spełnić określone warunki. W przeciwnym razie istnieje możliwość przyznania tzw. Kleinen Witwenrente (małej renty wdowiej). Wnioski o świadczenie rozpatruje Deutsche Rentenversichrung, niemiecki organ ubezpieczeń społecznych. Do podania należy dołączyć odpowiednie dokumenty.

Krankengeld

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu choroby, wypadku lub ciąży. Wysokość Krankengeld wynosi 70% ostatniego wynagrodzenia brutto lub maksymalnie 90% pensji netto i jest wypłacane przez 78 tygodni na każde 3 lata. Świadczenie to nie jest przyznawane automatycznie. Aby je uzyskać, należy złożyć wniosek w swojej kasie chorych, dołączając zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy.

Dowiedz się, jak skorzystać ze świadczeń

Podsumowując, Republika Federalna Niemiec oferuje wiele świadczeń socjalnych, które mają na celu wspierać osoby w rozmaitych sytuacjach życiowych. Aby skorzystać z tych środków, trzeba spełnić określone warunki i złożyć odpowiednie wnioski. Pomogę Ci zdobyć informacje oraz uzyskać należne Ci świadczenie.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ

Wyślij wiadomość i przedstaw swój problem – rozwiążemy go!